انواع جینسنگ و کاربرد دارویی و تغذیه روزانه برای بیماری ها و سلامتی


از گیاه جنسینگ یا جینسنگ (ginseng) بیش از 5000 سال است که چینی‌ها برای ارتقاء سلامت عمومی بدن استفاده می‌کنند. این گیاه در کشورهای شرق آسیا عموماً آن‌هایی که آب‌وهوای سردتری دارند رشد می‌کند.

البته مصرف اصلی جنسینگ، ریشه آن است که گاهی شکل های خاصی هم دارد. این گیاه پرخاصیت که یکی از بزرگ‌ترین هدایای طبیعت هست از روزگاران قدیم بسیار مورداحترام دارو شناسان شرق آسیا و آمریکای شمالی بوده است چراکه به متعادل بودن بدن و ذهن کمک شایانی می‌کند.
به‌طورکلی دو نوع جنسینگ وجود دارد:

 1. جنسینگ آمریکایی (که در غرب آمریکا پرورش داده می‌شود و به چین صادر می‌گردد و به رنگ زرد یا سفید هست)
 2. جنسینگ آسیایی یا پاناکس (که به رنگ قرمز هست)

بر طبق طب سنتی چین هر نوع از این جنسینگ ها خواص درمانی منحصربه‌فردی دارند. ادعا می‌شود که جنسینگ آمریکایی طبع سرد دارد و جنسنگ آمریکایی طبعش گرم است جنسینگ آسیایی که به جنسینگ کره‌ای یا چینی هم معروف است جنسینگ بومی کره شمالی و چین است؛ اما جنسینگ قرمز یک محصول فرآوری شده است. جنسینگ به‌عنوان یک تنظیم‌کننده متابولیک (آداپتوژن) شناخته می‌شود که به بدن کمک می‌کند سلامتی خود را حفظ نموده  و بدون تحمل هیچ‌گونه اثرات جانبی به کار ادامه دهد.

مزایا و موارد مصرف جنسینگ

 • از جنسینگ برای افزایش بنیه فیزیکی و  تحمل روحی بدن، افزایش انرژی، نرمال کردن کارکردهای بدن، کاهش کلسترول و پیشگیری از سرطان مورداستفاده قرار می‌گیرد.
 • به‌طور سنتی از این گیاه برای افزایش قوای جنسی استفاده می‌شده است زیرا که تولید هورمون‌های جنسی را بهبود می‌بخشد.
 • جینسینگ در جهت مبارزه با خستگی و بی‌حالی از تعادل طبیعی بدن حمایت می‌کند و سیستم عصبی را تقویت و حمایت می‌کند. تحقیقات انجام‌شده جدید نشان می‌دهد که این گیاه 28 خاصیت درمانی دارد.
 • تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که  مصرف مداوم جنسینگ در درمان آلزایمر، متعادل ساختن سطح قند خون، کاهش بروز علائم پیری، تقویت سیستم ایمنی بدن مؤثر است.  

تأثیرات شناخته‌شده گیاه جنسینگ


مزایای استفاده مداوم جنسینگ از اواخر دهه 1960 توسط آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها تشخیص داده شد. با افزایش آگاهی مردم نسبت به این گیاه  هرروزه بر محبوبیت آن افزوده می‌گردد. گیاه جنسینگ یک داروی پیشگیری‌کننده است که می‌بایست به‌منظور تحریک و بازسازی قوای جنسی روزانه مصرف شود. در یک مطالعه آزمایشی در اروپای شرقی برای درمان بیماری‌های دندانی (از بین رفتن پیش‌رونده ساختار محافظ دندان) مورداستفاده قرار گرفت.
هم‌چنین جنسینگ با تأثیرات ناشی از استرس‌های روحی و جسمی مقابله می‌کند قدرت حافظه را افزایش می‌دهد، خستگی ناشی از عدم دریافت کافئین را برطرف نموده، با تحریک بدن به تولید ویروس خود بدن برای مبارزه با مواد شیمیایی سیستم ایمنی را تقویت کرده، به کاهش سطح کلسترول در مغز کمک می‌کند و تأثیرات ضد انسدادی دارد و از انسداد رگ‌های خونی جلوگیری می‌کند و با کاهش سطح قند خون مانع ابتلا به دیابت نیز می باشد.

جنسینگ به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان شناخته می‌شود  که از تخریب دسته‌جمعی سلول‌های بدن که به اعتقاد محققان در انواع سرطان‌ها اتفاق می‌افتد جلوگیری می‌کند، کبد را از تأثیر داروها، الکل، مواد سمی محافظت می‌کند  و جذب روده‌ای مواد غذایی را افزایش می‌دهد.

خاصیت گیاه ریشه ای جنسینگ  برای سیستم ایمنی بدن

جنسینگ به دلیل دارا بودن  ویتامین A, B6 و ماده معدنی روی به تولید هورمون‌های تیموری که برای بکار انداختن سیستم دفاعی بدن لازم هستند  کمک می‌کند. (تیموس: غده‌ای است دارای دو لوب و بدون مجرا که درون قفسه صدری درست بالای قلب قرار دارد) کمک می‌کند.
اصلی‌ترین مواد مؤثره جنسینگ مواد استروییدی مانندی به نام جینسنوساید هستند که بر طبق مطالعات انجام‌شده در چین این مواد مؤثره سنتز پروتئین و فعالیت انتقال‌دهنده‌های عصبی در مغز را افزایش می‌دهند. به نظر می‌رسد این مواد بر روی غده‌های آدرنال ناثیر گذاشته و از بزرگ شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند.

گیاه جنسینگ و موثر در کاهش فشارخون

رابطه بین جنسینگ و فشارخون رابطه پیچیده‌ای است. بعضی تحقیقات نشان می‌دهند که جنسینگ فشارخون را بالا می‌برد، بعضی دیگر نشان از آن دارند که جنسینگ فشارخون را کاهش می‌دهد و یافته‌های بعضی از تحقیقات هم حکایت از آن می‌کنند که جنسینگ هیچ تأثیری بر فشارخون ندارند. دلیل این اختلافات به نوع جنسینگ مورداستفاده و یا میزان جنسینگ مورداستفاده در تحقیقات مختلف است.
بعضی محققان این فرضیه را مطرح می‌کنند اگر که  مقدار جنسینگ مصرفی به‌اندازه  معمول باشد شاید فشارخون  افزایش یابد و اگر میزان جنسینگ مصرفی بیشتر گردد فشارخون کاهش خواهد یافت.

جلوگیری از سرطان با مصرف روزانه جنسینگ

جینسینگ می‌تواند مانع تشکیل سلول‌های سرطانی  شده و به رفع خستگی و بی‌حالی عمومی ناشی از شیمی‌درمانی و دیگر روش‌های درمانی سرطان‌ها کمک کند. مطالعات انجام‌شده بر روی انواع مختلف جنسینگ آمریکایی و آسیایی نشان داده‌اند که شاید جنسینگ خاصیت ضد سرطانی داشته باشد، اما می‌بایست تحقیقات بیشتر با غنای بیشتری انجام شود تا این ادعاها به‌طور کامل تصدیق گردد. مطالعات انجام‌شده بر روی جنسینگ آمریکایی و سرطان نشان داد که:

 • این نوع جنسینگ می‌تواند سطح انرژی را بالابرده و خستگی بیماران سرطانی را برطرف نماید. هم‌چنین جنسینگ به بدن کمک می‌کند که استرس‌های ناشی از سرطان و روش‌های درمانی آن را تنظیم نماید.
 • علاوه بر این جنسینگ  از بروز سرطان سینه جلوگیری می‌کند، هر چه غلظت جنسینگ بیشتر باشد سرعت پیشرفت جنسینگ کندتر خواهد شد.
 • مصرف دوز بالا روزانه از گیاه جنسینگ با ایجاد مانع بر سر راه تومور در جهت ایجاد رگ‌های خونی به‌طور کامل مانع گسترش سلول‌های سرطان سینه می‌گردد.
 • تحقیقات مختلف انجام‌شده بر روی تأثیر جنسینگ بر سرطان سینه نشان می‌دهد که زنان مبتلابه سرطان سینه که  قبل از تشخیص بیماری‌شان به‌طور مداوم از جنسینگ استفاده نموده‌اند تمایل دارند بیشتر زنده بمانند.
 • البته زنانی که به‌طور دائم از جنسینگ استفاده می‌کنند امکان دارد خونریزی واژینال و یا ورم پستان را هم تجربه نمایند.  

کاهش و کنترل وزن موثر با مصرف روزانه پودر جنسینگ


کاهش وزن  و داشتن وزن نرمال برای بعضی افراد کاری سخت شده است و راه‌های مختلفی برای تصبیت وزن و لاغری وجود دارد. بعضی از افراد تحت رژیم خوردن جنسینگ را پیشنهاد می‌کنند اما در مورد کارایی و تأثیر جنسینگ در این زمینه مطالعات بسیار کمی انجام‌شده است. دلیل این افراد برای استفاده از جنسینگ این است که با مصرف آن احساس بهتری پیداکرده و فعال‌تر می‌گردند درنتیجه بر میزان متابولیسم و سوخت و ساز بدن آن‌ها افزوده‌شده و سطح انرژی آن‌ها را بالا می‌برد.

در مورد اینکه کدام نوع جنسینگ موجب کاهش وزن می‌گردد مدارک کافی در دست نیست. مطالعات انجام‌شده نشان از آن دارند که هر دو نوع جنسینگ (آمریکایی و آسیایی) در افراد مبتلابه دیابت نوع 2 به کاهش سطح قند خون کمک می‌کند اما این افراد در جهت کاهش وزن و دیگر اهداف می‌بایست تحت نظر پزشک اقدام به مصرف جنسینگ  نمایند. افراد دیابتی که جنسینگ مصرف می‌نمایند می‌بایست به‌طور منظم قند خون را کنترل نمایند تا مانع از افت بسیار شدید خون (هیپوگلیسمی) گردند. افرادی که داروهای رقیق‌کننده خون مثل وافارین مصرف می‌کنند می‌بایست از مصرف جنسینگ آمریکایی خودداری نمایند. هم‌چنین از مصرف هم‌زمان جنسینگ با داروهای ضدافسردگی و داروهای کاهنده قند خون خودداری نمایید.
فیبرومیالژیا یک بیماری پیچیده و دشوار است که جامعه پزشکی با آن دست به گریبان‌اند و برای مبتلایانش درد جسمی و روحی فراوانی به همراه خواهد داشت. اگر مبتلابه فیبرومیالژیا هستید داشتن اطلاعات درباره مکمل‌های گیاهی و معدنی و استفاده بجا از آن در رفع علائم آن بسیار کمک‌کننده خواهد بود. و به یاد داشته باشید که قبل از استفاده از مکمل‌ها با پزشک خود مشورت نمایید تا از عدم تداخل دارویی این مکمل‌ها با دارویی که در حال حاضر مصرف می‌کنید اطمینان حاصل نمایید.

کاهش درد فیبرومیالژیا با مصرف گیاه جنسینگ

گیاهان دارویی مورداستفاده برای تسکین دردهای ماهیچه‌ای فیبرومیالژیا جنسینگ و گون هست و از املاح کمک‌کننده در تسکین و درمان فیبرومیالژیا منیزیم و اسید مالیک اشاره کرد. جنسینگ و گون هر دو از گیاهان آداپتوژن هستند که کمک می‌کنند بدن خود را با شرایط دشوار  و تنش‌های فیزیکی و روحی سازگار نماید.
جنسینگ از غده فوق کلیوی که یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان هورمون بدن هستند حمایت می‌کند. مصرف مداوم جنسینگ ترشح هورمون از این غده را تنظیم می‌کند و موجب افزایش سطح انرژی می‌گردد. بدین منظور روزانه 1 تا 2 قاشق غذاخوری عصاره جنسینگ را در یک نوشیدنی مصرف نمایید، جنسینگ  را دیرتر از ساعت 2 بعدازظهر مصرف نمایید.
هم‌چنین گون خاصیت ضدالتهابی، ضدویروسی و باکتریایی دارد که به مبتلایان فیبرومیالژیا ملژیا کمک می‌کند علائم ناتوانی خود مثل ضعف و خستگی مزمن را بهتر مدیریت نمایند. اغلب مبتلایان به فیبرومیالژیا با کمبود ماده معدنی منیزیم مواجه‌اند. برای ریلکس کردن ماهیچه‌ها منیزیم با کلسیم عمل می‌کنند. زمانی که بدن با کمبود منیزیم داشته باشد ماهیچه‌ها منقبض مانده و امکان دارد عضلات تورم گردیده و درد به همراه داشته باشد؛ بنابراین به مبتلایان فیبرومیالژیا توصیه می‌گردد که از مکمل‌های منیزیم حاوی اسید مالیک استفاده نمایند.

معرفی انواع گیاه جینسینگ

1- جنسینگ پاناکس (آسیایی):


این نوع جنسینگ بیشتر در داروهای گیاهی مورداستفاده قرار می‌گیرد. گفته می‌شود که مواد مؤثره این نوع جنسینگ ترکیباتی شبیه ترکیبات آستروئیدی هستند که به نام جینسنوساید (Ginsenoside) معروف می‌باشند. این نوع جنسینگ خاصیت گرم‌کنندگی دارد که به بهبود گردش خون کمک می‌کند. این نوع جنسینگ به فرم‌های مختلفی موجود هست. به‌عنوان نمونه جنسینگ سفید یک نوع جنسینگ پاناکس است که خشک‌شده و پوست گرفته‌شده است. جنسینگ قرمز یک نوع جنسینگ پوست گرفته‌شده است که قبل از خشک‌کردن بخارپز شده است.
بر طبق مبانی طب سنتی چین، جنسینگ قرمز بیشتر از جنسینگ سفید انرژی یانگ (مردانه) را افزایش می‌دهد. درنتیجه در بعضی موارد جنسینگ قرمز بسیار تحریک‌کننده هست. هم‌چنین این نوع جنسینگ برای افرادی که انرژی کمی دارند، دستان و پاهایشان سرد است و از کمبود قوای جنسی و کمبود حافظه رنج می‌برند بسیار مناسب است. اگرچه این نوع جنسینگ به دلیل تأثیر فوق‌العاده‌اش در جهت بالا بردن سطح انرژی چی (طب چینی) برای افراد مبتلابه فشارخون بالا و افراد دارای بیماری‌های قلبی مناسب نیست.

سه کارکرد درمانی جنسینگ پاناکس شامل:

 1. بهبود توانایی ذهنی
 2. دیابت
 3. ناتوانی جنسی (عدم نعوظ آلت) هست که در ذیل به به‌طور مختصر در مورد هر کدام بحث می‌نماییم.

1-بر طبق نتایج حاصله از ژورنال سایکوفارموکولوژی (داروشناسی بیماری‌های روانی) که در سال 2005 انجام‌شده است نشان از آن دارد که مصرف طولانی‌مدت جنسینگ امکان دارد عملکرد شناختی افراد را بهبود بخشد. در یک آزمایش کلینیکی که از 30 فرد بالغ سالم استفاده شد محققان دریافتند  افرادی که از جنسینگ پاناکس به‌عنوان دارو به آن‌ها داده‌شده است به‌احتمال کمتری خستگی ذهنی را تجربه خواهند کرد.
هم‌چنین بر طبق یافته تحقیق دیگری که در سال 2000 در همین ژورنال به چاپ رسیده است ترکیب جنسینگ پاناکس با گیاه جینکو بیلوبا (Ginko Biloba)  امکان دارد به افزایش حافظه در افراد میان‌سال سالم کمک نماید.

2- بر طبق یک تحقیق کوچک که در سال 2008 در ژورنال بیماری‌های قلبی عروقی، متابولیسم و تغذیه به چاپ رسیده است جنسینگ پاناکس می‌تواند به مدیریت کنترل دیابت کمک کند. این تحقیق بر روی 19 فرد مبتلابه دیابت نوع 2 که خوب کنترل‌شده است انجام شد و به مدت 12 هفته به آن‌ها جنسینگ داده شد و با یک گروه که سطح قند خون آن‌ها با سطح قند خون افرادی که به مدت 12 هفته داروی کاذب دریافت کرده بودند مقایسه گردید و معلوم شد سطح قند خون افراد دریافت‌کننده جنسینگ به میزان بیشتری پایین آمده است.

3- به نظر می‌رسد جنسینگ پاناکس در درمان ناتوانی جنسی می‌تواند مؤثر باشد. بر طبق نتایج آزمایشی که بر روی 45 مرد مبتلابه ناتوانی جنسی انجام شد و در سال 2002 در ژورنال اورولوژی به چاپ رسیده است میزان بهبودی افراد مبتلایی که به مدت 8 هفته جنسینگ مصرف کردند نسبت به گروهی که برای همین مدت فقط داروی کاذب دریافت کرده بودند بیشتر بود. برخلاف داروهای تجویزشده برای ناتوانی جنسی (که معمولاً در صورت لزوم مصرف می‌گردد) جنسینگ اگر به‌طور مداوم مصرف گردد برای درمان ناتوانی جنسی بسیار مؤثر خواهد بود.
تحقیقات دیگر نشان از آن دارند که جنسینگ پاناکس برای بعضی شرایط و بیماری‌ها مؤثر نیست. در این میان می‌توان به کاهش گرگرفتگی، بهبود خلق و افزایش عملکرد ورزشکاران اشاره کرد. هم‌چنین مؤسسات ملی سلامت متذکر شده‌اند اگرچه گفته می‌شود که جنسینگ برای درمان بیماری‌های چون افسردگی، سندروم خستگی مزمن، سرطان‌ها، سرماخوردگی و آنفولانزا، تب، مشکلات گوارشی، فیبرومیالژیا و بی‌خوابی می‌تواند مؤثر باشد اما مدارک کافی در جهت اثبات این موضوع وجود ندارد.

2- جنسینگ آمریکایی


این نوع جنسینگ در شمال آمریکا به‌طور خودرو رشد می‌کند و در قرن 18 کشف شد. ازآن‌پس مزارع زیادی برای پرورش و کاشت جنسینگ تأسیس شدند اما در بعضی مناطق آمریکای شمالی هنوز هم می‌توان جنسینگ وحشی و خودرو پیدا کرد. در آمریکا ایالت ویکونسین مرکز پرورش جنسینگ هست. جنسینگ آمریکایی را برای بالا بردن انرژی، بهبود گردش خون و تقویت سیستم ایمنی مورداستفاده قرار می‌دهند. این نوع جنسینگ بر روی طحال و ریه‌ها کار می‌کند. طحال انرژی خارجی را جمع کرده و آن را به انرژی درونی تبدیل می‌کند. ریه‌ها انرژی فیزیولوژیک بدن را در اختیار می‌گیرد و در تمام بدن توزیع می‌کند.
حتی اگر شما بیمار هم نباشید جنسینگ می‌تواند به افزایش نشاط و سرزندگی شما کمک کند و سطح انرژی شما و سلامت عمومی بدنتان را ارتقاء بخشد. تفاوت جنسینگ آمریکایی با جینسینگ پاناکس در میزان اثرگذاری آن‌هاست.
اثرگذاری جنسینگ آمریکایی بر بالا بردن سطح انرژی چی ملایم‌تر از جنسینگ پاناکس است  و به همین دلیل برای همه افراد در همه مقاطع سنی مناسب است. در روزهای گرم تابستان یا پس از مصرف حجم بالایی از غذاهای  ادویه‌دار  و یا  کمبود خواب که بدن ما گرمای داخلی خود را جمع می‌کند برای رفع حرارت و گرمای داخلی بدن و متعادل ساختن انرژی می‌توان از جنسینگ آمریکایی که طبع سردی دارد استفاده نمود. هم‌چنین می‌توان برای رفع بی‌قراری ناشی از کمبود خواب و یا درمان آکنه حاصل از مصرف غذاهای سرخ‌کردنی از جنسینگ آمریکایی استفاده نمود. 

3- جنسینگ سیبریایی

به نام جنسینگ سیبری معروف است که در حقیقت اصلاً جنسینگ نیست و یک آداپتوژن با ریشه چوبی است.

برگرفته از: salemchi.com

محصولات مرتبط با این مطلب: کافی میکس KalanCaffee